Lexar rezygnuje z XQD, trwają pracę nad następcą!

Wbrew wcześniejszym doniesieniom rynkowym, które jako Polski Dystrybutor marki Lexar także potwierdziliśmy w jednym z wcześniejszych komunikatów, karty XQD z logo Lexara nie pojawią się jednak na rynku. Nowy właściciel Lexara uznał, że w obliczu monopolu Sony na licencję XQD oraz stosunkowo niewielkiej ilości kompatybilnych z tym standardem modeli Nikona, dalsze inwestowanie i rozwój tej technologii nie ma sensu.

Przyszłość jednak nie wygląda tak źle, jak mogłoby się wydawać. Na niedawno zakończonych targach Photokina 2018 na stoisku Lexara prezentowana była bowiem karta CFExpress 1.0, zapowiadana jako bezpośredni następca XQD. Co najbardziej zwracało uwagę, to niewiarygodna wręcz prędkość transferu plików, która w przypadku odczytu ma wynosić aż 1400MS/s! To ponad 3-krotnie szybciej, niż najszybsza seria kart XQD oferowana dotychczas przez Lexara. Standard ten ma być wstecznie kompatybilny ze starszymi urządzeniami, niezbędna jednak będzie aktualizacja oprogramowania. Piłka jest wiec po stronie Nikona, którego decyzje odnośnie listy modeli objętych aktualizacjami bezpośrednio wpłyną na datę premiery nowej karty. Nieoficjalnie mówi się, że nie nastąpi to szybciej, niż pod koniec I kwartału 2019 roku.

Żeby było ciekawiej, do gry wkroczył także Canon, który naciska aby standard CFExpress pojawił się również jako następca kart CFast. Nic w tym dziwnego – oferowane przez nowy standard prędkości transferów byłyby niezwykle atrakcyjną alternatywą dla użytkowników popularnych w branży filmowej kamer tego producenta.

Nam pozostaje jedynie uzbroić się w cierpliwość i liczyć, że najwięksi tego fotograficznego świata dojdą do porozumienia tak szybko jak to możliwe, dzięki czemu standard CFExpress zagości w slotach naszych aparatów i kamer oferując prędkości, o jakich jeszcze chwilę temu mogliśmy tylko pomarzyć.

Niezależnie od decyzji Lexara odnośnie standardu XQD, w portfolio marki nadal pozostają karty Compact Flash, SD, microSD oraz CFast a także pendrive’y i czytniki. Pełną listę sklepów należących do oficjalnej sieci sprzedaży, w których kupicie te produkty można znaleźć na stronie PUNKTY SPRZEDAŻY.

2 thoughts on “Lexar rezygnuje z XQD, trwają pracę nad następcą!

  1. Pingback:Report: Lexar will not make any XQD memory cards - Nikon Rumors

  2. Pingback:Lexar Quits XQD Cards, Accuses Sony of Preventing Progress – Photography News World

Możliwość komentowania jest wyłączona.